Magyar nyelvű városnézés Nagyvárad!

Téged is vár az ezer éves város, Szent László városa, ahol gyökeret vert a magyar kultúra! Ha Nagyváradon jársz - akárcsak néhány órára - és szeretnéd jobban megismerni történelmünket, akkor töltsd ki bátran az alábbi űrlapot!

    Please prove you are human by selecting the tree.

    Nagyváradi zsinagógák

    Nagyvárad érdekes és összetett történelemmel rendelkező város, amelyhez az évek során a zsidó lakosság nagymértékben hozzájárult. Ma a nagyváradi zsinagógák méltó célpontjai az idelátogató közönségnek.

    A háború alatt kiirtott nagyváradi közösség jelenléte a városban a 15. századra nyúlik vissza. Ma már csak egy zsinagóga működik a városban élő kevés zsidó számára.

    A nemrégiben felújított zsinagógában, és a nemrég felszentelt Hinech Neorimban 2018 végén avatták fel a Nagyváradi Zsidó Múzeumot.

    A múzeum, amely a helyi zsidó közösség történetét és a holokausztot mutatja be, a Városi Múzeum egyik fiókintézménye. A múzeum földszintjén magyarázó táblák és tárgyak követik nyomon ennek a városnak a történetét, amely Erdély egyik legjelentősebb közösségének adott otthont.

    Az állandó kiállítás elmagyarázza, hogyan vett részt a közösség a város építésében. Úgy tartják, hogy a zsidó közösség jelenléte a 15. századra nyúlik vissza, és a tizennyolcadik században szerveződik igazán közösséggé. A második világháború előestéjén a zsidók Nagyvárad lakosságának körülbelül egyharmadát tették ki – a 30 000 fős lakosságból.

    Nagyvárad számos szecessziós épületéről ismert, amelyek közül sokat zsidó építészek építettek és/vagy a város zsidó elitjéhez tartoztak. Különösen igaz ez a Fekete Sas palotára, amelyet 1908-ban építettek Komer Marcell és Jakob Dezső zsidó építészek, ugyanazok, akik a szerbiai Szabadkai zsinagóga mögött is álltak.

    A múzeum első emeletén állandó kiállítás és holokauszt emlékmű található. Itt található egy szimbolikus vasúti sín és a 30 000 helyi áldozat neve.

    Ami a múzeumnak otthont adó zsinagógát illeti, azt az 1920-as évek végén építette Pinter István építész. Ez a legmodernebb a Nagyváradon ma még látható hat zsinagóga közül. Az épület a zsidó hitközség tulajdonában van, de 2016 óta a város örökségvédelmi osztálya felügyeli.

    A Körös folyó partján álló csodálatos Sion Neológ zsinagóga a neológ közösséget szolgálta. A város építésze, David Busch 1878-ban építette. A zsinagóga az első világháborúban súlyos károkat szenvedett, majd az 1930-as években teljesen felújították.

    A második világháború idején a zsinagóga ismét nagyobb károkat szenvedett, majd a kommunista időszakban sportlétesítményként használták, csak az 1990-es években kapta vissza eredeti funkcióját. Teljes felújítás után 2015-ben szentelték újra. Most egy kulturális központnak ad otthont. Végül a város Nagy Zsinagógáját 2017 szeptemberében szentelték fel újra, 8 évnyi felújítás után.

    A zsidó közösség másik fontos épülete a Status Quo Ante Zsinagóga volt, amely az 1800-as években épült. Ez azonban a második világháborúban megsemmisült, és az eredeti helyén ma már más épület áll.

    Az Ady Endre utcában található a Zionista Zsinagóga, amely az első világháború előtt épült. Ezt azonban a második világháború idején megszüntették, és a zsinagóga területét azóta is különböző épületek foglalják el.

    Az egykori nagyváradi zsinagógák mellett a zsidó közösség számos más épülettel is rendelkezett Nagyváradon, például a zsidó iskola épületével és a rabbi lakással. Az 1940-es években azonban a zsidó lakosságot szisztematikusan elkezdték deportálni a városból, és a háború után már csak néhány zsidó család maradt Nagyváradon.

    Nagyváradon két másik zsinagógát is meglátogathatunk: a Teleki zsinagógát, amely az 1920-as években épült; és a Chevra Sas zsinagógát, amely 1822-ben épült. Jelenleg 500 fős közösségnek ad otthont, amely a legnagyobb Romániában.

    A nagyváradi zsinagógák története a város hosszú és gazdag zsidó örökségéről tanúskodik. Nagyvárad  évszázadokon át az erdélyi zsidó élet egyik központja volt, és a zsinagógák fontos szerepet játszottak a közösség életében.

    A TOP20 Nagyvárad látnivalókért navigálj a linkre.

    Szólj hozzá!